Mikor kell antibiotikum?

Mikor kell antibiotikum? Mikor kell antibiotikum?

Mikor kell antibiotikum? Így döntsd el, mikor van valóban szükség rá

Mikor kell antibiotikum? Tudd meg, mikor kell valóban antibiotikumot szedni! Megkülönböztetjük a bakteriális és vírusos fertőzéseket, és segítünk eligazodni az antibiotikumhasználat világában. Hasznos tudnivalók és gyakori kérdések egy helyen.

Biztosan veled is előfordult már, hogy hirtelen belázasodtál, kapart a torkod, vagy napok óta tartott a makacs köhögés – és rögtön eszedbe jutott: „Lehet, hogy antibiotikum kell?” Sokan úgy gondolják, hogy az antibiotikum mindenre jó csodaszer, ami gyorsan rendbe hoz. De vajon tényleg mindig szükség van rá?

Ebben a cikkben segítek eligazodni az antibiotikumok világában. Megnézzük, mikor van valóban indokolt a szedésük, mikor teljesen felesleges – sőt, akár káros is lehet –, és hogyan tudod felismerni, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van-e dolgod. A célom, hogy magabiztosabban hozd meg az egészségedet érintő döntéseket, és tudd, mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Induljunk el együtt ezen a „gyógyszeres” úton – tévhitektől a tudatos választásig!

Mi is az antibiotikum valójában?

Az antibiotikum egy olyan gyógyszer, amit kifejezetten baktériumok ellen fejlesztettek ki. Sokszor az emberek keverik a vírusos betegségekkel – például a megfázással vagy influenzával –, de fontos tudnod: az antibiotikum ezekre egyáltalán nem hat.

Hogyan működik?

Az antibiotikumok úgy működnek, hogy vagy elpusztítják a baktériumokat, vagy megakadályozzák azok szaporodását. Ez segít a szervezetnek legyőzni a fertőzést, de csak akkor, ha tényleg bakteriális eredetű a baj. Ha például torokgyulladásod van, az lehet vírusos is (amin nem segít az antibiotikum), de lehet bakteriális (például streptococcus okozta), ahol viszont tényleg hatásos.

Minden antibiotikum ugyanaz?

Nem! Sokféle antibiotikum létezik, és mindegyik más-más baktériumtípus ellen hatékony. Ezért is fontos az orvosi diagnózis, hiszen nem lehet „csak úgy” találomra beszedni egy korábbról megmaradt gyógyszert. Az is előfordulhat, hogy amit valaki másnak írtak fel, az nálad nem fog működni – sőt, akár több kárt is okozhat.

Természetes vagy mesterséges?

Érdekesség, hogy az első antibiotikumokat – például a penicillint – természetes módon fedezték fel: bizonyos penészgombák termelik őket. Ma már sok antibiotikum mesterségesen készül, vagy módosítják a természetes változatokat, hogy hatékonyabbak legyenek és kevesebb mellékhatásuk legyen.

Amit érdemes megjegyezni:

  • Az antibiotikum nem fájdalomcsillapító és nem lázcsillapító.

  • Nem hat a vírusokra, mint a nátha, influenza vagy a COVID-19.

  • Csak orvosi javaslatra szabad szedni, és mindig be kell fejezni a teljes kúrát.

Mikor NEM kell antibiotikum?

Sokan úgy gondolják, hogy ha betegek, akkor az antibiotikum gyorsan megold mindent. Pedig az igazság az, hogy az esetek többségében nemhogy nem segít, hanem felesleges, sőt néha ártalmas is lehet. Tudnod kell, mikor nem szabad antibiotikumhoz nyúlni, és miért.

1. Vírusos fertőzések esetén

Az antibiotikum csak a baktériumokkal szemben hatékony, a vírusok ellen teljesen hatástalan. A legtöbb hétköznapi betegség – amit influenzának, megfázásnak vagy náthának hívunk – vírusos eredetű, így ezekre semmilyen antibiotikum nem hat.

Gyakori vírusos betegségek, amikre NEM kell antibiotikum:

  • Nátha, torokkaparás

  • Influenza

  • Koronavírus-fertőzés (COVID-19)

  • Hasmenéses vírusfertőzések (rotavírus, norovírus)

  • Vírusos torokgyulladás, gégegyulladás

2. „Biztos, ami biztos” alapon

Sokszor előfordul, hogy valaki azért szed antibiotikumot, mert úgy gondolja, hogy jobb megelőzni a bajt. Ez azonban nagyon veszélyes hozzáállás. Az antibiotikum nem megelőzésre való, hanem konkrét, bakteriálisan igazolt fertőzések kezelésére. Feleslegesen alkalmazva csak ártasz vele – például tönkreteheted a bélflórádat, vagy hozzájárulhatsz az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához.

3. A szervezet öngyógyító képessége

Fontos megértened, hogy az immunrendszered nagyon sok betegséggel képes önállóan is megküzdeni. Egy-egy enyhébb fertőzés esetén nem az a cél, hogy azonnal gyógyszerekkel nyomjuk el a tüneteket, hanem hogy segítsük a szervezet regenerálódását: pihenéssel, megfelelő folyadékbevitellel, és szükség esetén lázcsillapítóval vagy fájdalomcsillapítóval.

4. Mire figyelj?

  • Ne kérj automatikusan antibiotikumot az orvostól, főleg ha az első tünetek jelentkeznek.

  • Ne szedj korábban felírt, megmaradt antibiotikumot másik betegségre.

  • Ha pár nap után nem javulsz, vagy romlik az állapotod, akkor természetesen menj vissza az orvoshoz, de ne „előzd meg” a gondot saját döntés alapján.

Az antibiotikum nem cukorka, és nem csodaszer. Csak akkor segít, ha tényleg arra van szükség – különben csak nő az esélye, hogy legközelebb már nem fog hatni, amikor tényleg kellene.

Mikor kell antibiotikum?

Ez az a kérdés, ami mindenkinél felmerül, amikor napok óta lázas, köhög, fáj a torka vagy fájdalmasan vizel. Az antibiotikum egy erős és célzott gyógyszer – de csak akkor működik jól, ha tényleg indokolt a használata. Ebben a részben végigvesszük, mikor van valóban szükség antibiotikumra, és hogyan ismerheted fel a helyzetet.

1. Ha az orvos megállapítja, hogy bakteriális fertőzésed van

A legfontosabb szabály: csak akkor szedj antibiotikumot, ha azt orvos írja fel, és megerősíti, hogy a fertőzést baktérium okozza. Ehhez szükség lehet vizsgálatra, laborra vagy akár gyors tesztre is (például torokváladék-mintavétel).

Gyakori bakteriális fertőzések, amiknél tényleg kell antibiotikum:

  • Streptococcus okozta torokgyulladás (nem összekeverendő a vírusos torokfájással!)

  • Bakteriális tüdőgyulladás

  • Húgyúti fertőzések (pl. felfázás, hólyaghurut)

  • Középfülgyulladás (bizonyos esetekben)

  • Arcüreggyulladás (ha elhúzódik vagy súlyos)

  • Bőrfertőzések (pl. cellulitis)

2. Ha súlyosbodik az állapotod és nem javulsz

Előfordul, hogy egy enyhének tűnő fertőzés vírusosan indul, de később bakteriálisan felülfertőződik. Ilyenkor először lehet, hogy nincs szükség antibiotikumra, de ha:

  • nem javulsz 5-7 nap után sem,

  • újabb tünetek jelennek meg (pl. magasabb láz, gennyes váladék),

  • vagy az állapotod romlik (pl. egyre nehezebb a légzés),

akkor mindenképp érdemes újra orvoshoz fordulni, mert lehet, hogy a bakteriális szövődmény már kialakult, és ekkor már indokolt az antibiotikum.

3. Bizonyos krónikus vagy legyengült immunrendszerű állapotok esetén

Ha valaki idős, krónikus betegségben szenved (pl. COPD, cukorbetegség), vagy gyengült az immunrendszere (pl. kemoterápia után), akkor az orvos könnyebben dönthet az antibiotikum mellett, mert náluk nagyobb a bakteriális szövődmények kockázata.

4. Mit tegyél, ha felírják az antibiotikumot?

  • Mindig szedd végig a teljes kúrát, még akkor is, ha jobban érzed magad!

  • Ne hagyj ki adagokat, és tartsd be a pontos szedési utasítást (étkezés előtt/után, naponta hányszor stb.).

  • Ne használd fel máskor, és másnak se add oda a maradékot – minden eset egyedi.

5. Miért fontos, hogy csak indokolt esetben használd?

Az indokolatlan antibiotikum-használat következménye lehet az ún. antibiotikum-rezisztencia kialakulása. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok „megtanulnak” védekezni a gyógyszer ellen, így a későbbiekben már nem fognak hatni azok a gyógyszerek, amik régen igen. Ez komoly globális egészségügyi probléma – és mindannyian tehetünk ellene tudatos használattal.

Bakteriális fertőzések felismerése

Nem könnyű elsőre megmondani, hogy egy betegség mögött vírus vagy baktérium áll. Mégis van néhány árulkodó jel, amiből gyanítható, hogy baktérium okozza a problémát – de a végső szót mindig az orvos mondja ki. Nézzük, mire figyelj!

1. Hosszan elhúzódó tünetek

Ha egy náthaszerű betegség nem javul 7-10 nap után sem, sőt inkább romlik, akkor már felmerülhet, hogy bakteriális felülfertőződés történt.

Jellegzetes jelek:

  • A láz újra megjelenik pár nap tünetmentesség után

  • Egyre sűrűbb, sárgás-zöld váladék (orr, köpet)

  • Állandósuló vagy erősödő arcfájdalom, nyomásérzet

2. Magas láz és erőteljes általános tünetek

Bakteriális fertőzés gyakran okoz magas, 38,5 °C feletti lázat, amit nehéz csillapítani. Ehhez társulhat:

  • Hidegrázás

  • Erős gyengeség

  • Rossz közérzet, étvágytalanság

Ezek súlyosabb folyamatra utalhatnak, például tüdőgyulladásra vagy húgyúti fertőzésre.

3. Fájdalmas, gennyes elváltozások

A gennyes váladék, bőrfertőzések esetén gennyes sebek vagy pattanásjellegű elváltozások tipikus jelei lehetnek bakteriális eredetnek.

Példák:

  • Tüszős mandulagyulladás (fehér foltok a mandulán)

  • Gennyes középfülgyulladás

  • Fertőzött seb (meleg, vörös, fájdalmas, duzzadt)

4. Vizelési panaszok

A húgyúti fertőzés is gyakran bakteriális eredetű. Jelek:

  • Égő, csípő érzés vizeléskor

  • Gyakori vizelési inger

  • Hasi alhasi fájdalom

  • Zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet

  • Súlyosabb esetben láz is társulhat

5. Laborvizsgálatok segíthetnek

Az orvos ilyenkor vérképet, CRP-t, vizeletvizsgálatot, torok- vagy orrváladék mintát kérhet – ezek megerősíthetik a baktérium jelenlétét.

Fontos megjegyzés: ezek csak gyanújeleket adnak, de önmagukban nem elegendők a diagnózishoz. A legjobb, amit tehetsz: figyelj a tested jelzéseire, és ha bizonytalan vagy, keress fel egy orvost!

Orvosi diagnózis fontossága

Amikor rosszul érzed magad, természetes, hogy gyors megoldást keresel – és az antibiotikum sokak szemében még mindig a „csodagyógyszer”. De valójában csak akkor segít, ha tényleg szükség van rá, és ezt kizárólag orvos tudja pontosan megállapítani.

1. A tünetek önmagukban félrevezetők lehetnek

  • A köhögés, torokfájás, láz, orrfolyás sokszor vírusos eredetű, még ha kellemetlenek is.

  • A bakteriális fertőzések tünetei néha hasonlítanak a vírusos betegségekéhez, így szemre nem mindig dönthető el, mi okozza.

Ezért fontos, hogy ne magad diagnosztizálj, ne kérj „csak egy receptet” a patikában, hanem menj orvoshoz.

2. Az orvos nem csak ránéz, vizsgál is

A háziorvos vagy szakorvos a következőket teheti meg, hogy pontos képet kapjon:

  • Megkérdez a tüneteidről (időtartam, erősség, változás)

  • Meghallgatja a tüdődet, megnézi a torkodat

  • Szükség esetén kér laborvizsgálatot: vérkép, CRP, vizelet, kenet stb.

  • Időnként képalkotó vizsgálatot javasol (pl. mellkasröntgen)

3. Nem minden fertőzés igényel antibiotikumot

Az orvos akkor sem ír fel antibiotikumot, ha:

  • Meggyőződése, hogy a betegség vírusos eredetű (pl. nátha, influenza)

  • A szervezet magától is megbirkózik a kórokozóval

  • Egyelőre nem lát bakteriális szövődményt, de figyelés javasolt

Ez nem hanyagság, hanem felelősségteljes döntés.

4. A helyes kezelés mindig személyre szabott

Lehet, hogy neked nincs szükséged antibiotikumra, de egy másik beteg, hasonló tünetekkel, de krónikus háttérbetegséggel igen. Ezért nem szabad más korábbi receptjét, megmaradt gyógyszerét alkalmazni.

5. Ha mégis antibiotikumra van szükség…

Az orvos:

  • Megfelelő hatóanyagot választ (baktérium típusától függően)

  • Meghatározza az adagot, hosszt, étkezési időzítést

  • Tájékoztat a lehetséges mellékhatásokról és a probiotikum szedéséről

Az orvosi diagnózis nem nyűg, hanem a legbiztonságosabb út a gyógyuláshoz. Bízz az orvosodban, és mindig kérj segítséget, ha nem tudod eldönteni, mi okozza a panaszaidat. Egy jól célzott kezelés sokkal hatékonyabb, mint egy „biztos, ami biztos” alapon szedett antibiotikum.

Antibiotikum-kúra menete

Ha az orvos valóban úgy látja, hogy antibiotikumra van szükséged, akkor fontos, hogy helyesen és tudatosan szedd végig a kúrát. Egy kis odafigyeléssel nemcsak gyorsabban meggyógyulhatsz, de csökkentheted a mellékhatások és a rezisztencia kialakulásának esélyét is.

1. Mindig az orvos utasítása szerint szedd!

  • Ne hagyj ki adagokat, akkor se, ha már jobban érzed magad.

  • Ne fejezd be korábban a kúrát, még ha a tüneteid elmúltak is – a baktériumok egy része még jelen lehet a szervezetedben.

  • Csak az orvos által javasolt adagban és ideig használd.

Ez segít abban, hogy a fertőzés teljesen eltűnjön, és ne térjen vissza újra, erősebben.

2. Tartsd be az időzítést

  • Ha napi 2-3 alkalommal kell szedni, igyekezz mindig azonos időpontban bevenni.

  • Egyes antibiotikumokat étkezés előtt, másokat utána kell szedni – figyeld az orvos vagy a betegtájékoztató utasításait.

Az időzítés befolyásolhatja a hatékonyságot, ezért nem érdemes „csúsztatni” a gyógyszert.

3. Figyelj a mellékhatásokra

Néhány gyakori mellékhatás, amit érdemes észben tartani:

  • Hasi panaszok, hasmenés

  • Hányinger, étvágytalanság

  • Allergiás reakciók (pl. bőrkiütés)

Ha komoly tüneteket észlelsz, azonnal keresd fel az orvost!

4. Használj probiotikumot megelőzésként

Az antibiotikumok nemcsak a rossz, hanem a jó baktériumokat is elpusztíthatják a bélrendszerben. Ezért sok orvos javasolja:

  • Probiotikum szedését a kúra alatt és után is, lehetőleg az antibiotikumtól eltérő időpontban

  • Így csökkentheted a hasmenés és egyéb bélpanaszok esélyét

5. Ne maradjon „félretett” antibiotikumod

  • Soha ne tarts meg megmaradt antibiotikumot későbbre

  • És főleg ne adj oda másnak, mert minden eset más!

Ha maradt néhány tablettád, vidd vissza a patikába – ott szakszerűen ártalmatlanítják.Az antibiotikum nem rágó, hanem erős, célzott gyógyszer. Ha helyesen használod, nagy segítség a gyógyulásban – de csak akkor, ha tényleg indokolt, és szakszerűen alkalmazod. Ne feledd: a felelősségteljes gyógyszerszedés a te egészségedet és a jövőbeni hatékonyságot is védi.

Antibiotikumrezisztencia veszélye

Lehet, hogy már hallottad ezt a kifejezést: „antibiotikumrezisztencia”. De mit is jelent ez pontosan, és miért kell neked is foglalkoznod vele, ha csak néhány napig szedsz gyógyszert? A válasz röviden: mert a jövőnket befolyásolja.

1. Mi az antibiotikumrezisztencia?

  • Akkor alakul ki, amikor a baktériumok „megtanulják”, hogyan védekezzenek az antibiotikum ellen.

  • Ez azt jelenti, hogy ugyanaz a gyógyszer, ami korábban hatásos volt, többé már nem működik.

  • Ilyenkor az orvos egyre erősebb és drágább antibiotikumot kell, hogy felírjon – vagy akár semmi sem segít.

2. Hogyan alakul ki?

Főként az alábbi okok miatt:

  • Túl gyakori vagy indokolatlan antibiotikumhasználat (például vírusos megfázásra is)

  • A kúra idő előtti abbahagyása – így a gyengébb baktériumok elpusztulnak, de az erősebbek túlélnek és tovább szaporodnak

  • Öngyógyítás, régi maradék gyógyszerek használata

Sajnos ezek miatt egyre több „szuperbaktérium” jelenik meg, amelyek ellen nagyon nehéz, néha lehetetlen harcolni.

3. Miért baj ez neked személyesen?

  • Ha most elhasználod „feleslegesen” az antibiotikumot, a jövőben már lehet, hogy nem fog működni, amikor igazán szükséged lenne rá.

  • Kisebb fertőzések is súlyossá válhatnak, ha nincs rájuk hatásos szer.

  • Egy-egy banális beavatkozás (pl. foghúzás, mandulaműtét) is komoly kockázattal járhat rezisztens baktériumok esetén.

4. Mit tehetsz ellene?

  • Csak orvosi javaslatra szedj antibiotikumot.

  • Tartsd be a kúrát pontosan, ameddig az orvos mondja.

  • Ne add oda másnak a gyógyszert, még ha hasonló tünetei vannak is.

  • Használj probiotikumot a bélflóra védelme érdekében.

  • Ne kérj „biztos, ami biztos” alapon antibiotikumot, ha az orvos szerint nincs rá szükség.

Egyéni döntésekből globális következmények lehetnek.
Az antibiotikumrezisztencia nemcsak az időseket vagy a kórházi betegeket érinti – te is érintett vagy, és a családod is az lehet a jövőben. Ezért fontos, hogy tudatosan használd ezt az erős gyógyszercsoportot!

Hogyan lehet megelőzni a fertőzéseket antibiotikum nélkül?

A legjobb gyógyszer a megelőzés, és sokszor néhány egyszerű, hétköznapi szokással már sok fertőzést elkerülhetsz, így nem is kell majd antibiotikumhoz nyúlnod.

1. Alapos kézmosás

  • A kézmosás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a fertőzések megelőzésének.

  • Használj szappant és langyos vizet, moss kezet legalább 20 másodpercig, különösen étkezés előtt, mosdó használat után, vagy hazaérkezéskor.

  • Ha nincs kéznél víz, kézfertőtlenítő gél is jó alternatíva.

2. Megfelelő higiénia és tisztaság

  • Rendszeresen takarítsd a gyakran érintett felületeket (kilincsek, telefon, billentyűzet).

  • Ügyelj az otthonod és a munkahelyed tisztaságára.

  • Kerüld a szoros érintkezést beteg emberekkel, különösen influenzaszezonban.

3. Egészséges életmód

  • Tartsd karban az immunrendszeredet elegendő alvással, kiegyensúlyozott étrenddel és rendszeres testmozgással.

  • Fogyassz sok friss zöldséget, gyümölcsöt, és kerüld a túlzott stresszt.

4. Védőoltások igénybevétele

  • A védőoltások jelentős részben megakadályozzák a baktériumok és vírusok által okozott betegségeket.

  • Kérdezd meg az orvosodat, hogy milyen oltások ajánlottak neked és a családodnak (pl. influenza, pneumococcus).

5. Okos gyógyszerszedés

  • Ne használd túl gyakran az antibiotikumot, hogy elkerüld a rezisztencia kialakulását.

  • Használj csak az adott tünetre és orvosi javaslatra célzott gyógyszert.

A betegségek elleni védekezés nem csak az orvosi kezelésről szól, hanem arról is, hogy hogyan élsz mindennapjaidban. Egy kis odafigyeléssel és egészséges szokásokkal nagyon sok fertőzést meg tudsz előzni, így kevesebb antibiotikumra lesz szükséged, és a gyógyszerek is hatékonyabbak maradnak, ha tényleg kell.

Antibiotikum és természetes alternatívák

Bár az antibiotikumok fontosak és életmentőek lehetnek, sokszor előfordul, hogy kisebb, enyhébb fertőzések vagy a megfázás tünetei esetén nem szükséges azonnal gyógyszerhez nyúlni. Ilyenkor érdemes megismerkedni néhány természetes módszerrel, amelyek segíthetnek a szervezeted védekezőképességének erősítésében.

1. Gyógynövények és természetes kivonatok

  • Fokhagyma: természetes antibiotikus hatású, segíthet a baktériumok elleni küzdelemben, ha frissen fogyasztod.

  • Méz: antibakteriális tulajdonságokkal bír, például torokfájás és köhögés esetén remek természetes segítség.

  • Kamilla és zsálya: gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásuk miatt kiválóak toroköblögetésre.

  • Echinacea: immunerősítő hatásáról ismert, támogatja a szervezet védekezését.

2. Probiotikumok

  • Segítenek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, ami kulcsfontosságú az egészséges immunrendszerhez.

  • Természetes forrásai: joghurt, kefir, savanyú káposzta, kimchi.

3. Megfelelő folyadékbevitel és pihenés

  • A bőséges folyadékfogyasztás segíti a méreganyagok kiürülését, támogatja a gyógyulást.

  • A megfelelő mennyiségű alvás és a stressz csökkentése erősíti a szervezet természetes védekező képességét.

4. Mikor válhatnak hatékonnyá?

  • Ezek a természetes alternatívák főként enyhe vagy kezdeti fertőzések esetén lehetnek segítségek.

  • Fontos azonban, hogy ha a tünetek súlyosbodnak vagy nem javulnak, mindenképp fordulj orvoshoz, mert a természetes szerek nem helyettesítik az antibiotikumot súlyos bakteriális fertőzések esetén.

A természetes módszerek remek kiegészítői lehetnek az egészséges életmódnak és a fertőzések megelőzésének, de nem szabad helyettesíteniük az orvos által előírt kezelést. Légy tudatos, és mindig hallgass a tested jelzéseire!

Gyakori kérdések (GYIK)

1. Miért nem szabad antibiotikumot szedni vírusos fertőzésre?

Az antibiotikumok csak baktériumok ellen hatnak, vírusokra nem. Vírusos fertőzés esetén a gyógyszer nem segít, sőt, felesleges szedésével hozzájárulsz az antibiotikumrezisztencia kialakulásához.

2. Meddig kell szedni az antibiotikumot?

Mindig az orvos által előírt ideig, még akkor is, ha hamarabb jobban érzed magad. Az idő előtti abbahagyás miatt a baktériumok nem pusztulnak el teljesen, és rezisztensekké válhatnak.

3. Mit tegyek, ha elfelejtem bevenni az antibiotikumot?

Amint eszedbe jut, vedd be az adagot, de ha már közel van a következő időpont, hagyd ki a kimaradt adagot, és folytasd az eredeti ütemterv szerint. Ne vegyél be kétszeres adagot!

4. Használhatok természetes gyógymódokat antibiotikum helyett?

Természetes módszerek, mint a fokhagyma vagy méz, kiegészíthetik a kezelést, de nem helyettesítik az antibiotikumot, ha bakteriális fertőzésről van szó. Mindig konzultálj az orvosoddal!

5. Hogyan kerülhetem el az antibiotikumrezisztenciát?

Csak indokolt esetben szedj antibiotikumot, tartsd be a teljes kúrát, ne osszd meg a gyógyszert másokkal, és ne használd öngyógyításra.

6. Mit tehetek, hogy elkerüljem a fertőzéseket?

Alapos kézmosás, egészséges életmód, védőoltások, és a beteg emberektől való távolságtartás sokat segíthet.

Mikor kell antibiotikum?
Mikor kell antibiotikum?

 

 

Bizony –  kérdések és válaszok